Rok 2019 se přehoupl do své druhé poloviny, což v interiérovém designu znamená, že se pomalu začínají řešit a šířit diskuse na téma trendů pro nastávající rok 2020. To se samozřejmě jako obvykle týká i barev. Zatímco současnosti kraluje korálová červená, na stránkách koncernu Pantone se již objevily první vlaštovky o barvě roku pro nadcházející období. Už nyní se šušká, že v podmořském světě se ještě chvíli zdržíme. Proč, jaké a co nám další „podmořské“ odstíny mohou nabídnout? Na to se podíváme v následujícím článku.

.

.

.

Každý rok jsou institucemi, které se zajímají o barevné ladění interiérů, vyhlašovány barvy roku. Jedno z nejsilnějších slov ve stanovování těchto všeobecně uznávaných trendů má koncern Pantone, který barvou pro rok 2019 zvolil korálovou červenou, konkrétně odstín „Living Coral“ (16-1546). Tento se během roku stal dominantou několika časopisů o bydlení i velkou inspirací pro obnovování interiérů s konceptem načervenalých tónů.

.

V průběhu letošního července však již začaly na světlo a do širšího povědomí lidí prostupovat informace o trendu chystaném na příští rok. S největší pravděpodobností zůstaneme i nadále na mořském dně. Z teplé načervenalé barvy se ale nyní máme přesunout na opačnou stranu spektrálního kruhu a zabrat širší škálu inspirativních objektů. Novými designovými odstíny se tak mají stát především hlubinná modrá a zelená, a možná se barevným trendem pro rok 2020 stane konkrétní modrozelený odstín.

.

.

.

Barva roku 2020 dle Pantene

.

Samotnou společností Pantone byla na jejich webových stránkách uveřejněna prognóza nadcházejících barevných odstínů. Barva pro rok 2020 by se podle Pantone měla nacházet někde mezi odstíny „inky blues and bio-luminous neons, to summer browns and seaweed greens“. Což znamená, že se budeme pohybovat ve škále barev od inkoustové modré, skrze biosvětelnou neonovou, letní hnědou až po barvu zelených řas. Nejdůležitější pro určení konkrétního odstínu ale nejspíše bude „poselství“ barvy, která bude mít za úkol vyjádřit především složitost a hloubku.

.

Trochu odlišný názor se objevil na DigitalArts už v lednu letošního roku, kdy se s příchodem barvy Living Coral hovořilo o ekologické krizi, která velmi ovlivnila Velký bariérový útes u Austrálie a o tom, že je třeba na tuto problematiku dlouhodobě upozornit. O korálové útesy a podmořskou biodiverzitu totiž postupně a stále rychleji přicházíme. Pro rok 2020 byl proto tehdy za stěžejní navržen odstín pojmenovaný „Bleached Coral“ (P 115-1 U). Jedná se o šedobílý odstín, který by měl znovu asociovat a upozorňovat na barevné korály, jejichž barva se však změní, když dojde k jejich úmrtí.

.

Tímto by prý koncern Pantone chtěl reflektovat globální situaci a rozšířit mezi lidi povědomí o ní. Myšlenka je to dle mého názoru velmi dobrá a ceněná. Vzhledem k novějším informacím ale není zcela jisté, který z odstínů nakonec získá titul vítěze pro rok 2020.

.

.

.

Jak by měl vypadat celkový barevný koncept pro rok 2020

.

V otázce barev pro rok 2020, ať už se barvou následujícího roku stane kterákoliv, bude však každopádně hrát prim představa mořského dna. To znamená, že se uvažuje nejen o konkrétních „hlubinných“ nebo „odumřelých-korálových“ odstínech, ale i o zapojení trendu výrazných kontrastů a mixování barev. Např. tyrkysové se šedou, ostré žluté a tmavě tyrkysové modré.

.

Velmi trendy bude také zapojení (nejen do interiérů) jakékoliv asociace s podmořským světem. Ať už půjde o základní barevnost, kombinování s jinými výraznými sytými barvami, o motivy nebo jen o dílčí prvky, jakými jsou např. spirály a křivky na mořských lasturách.

.

.

.

.

.

Pokud se alespoň tato celková vize udrží do počátku následujícího roku, srdce všech, kdo milují modré a modrozelené odstíny, určitě zaplesá. Včetně toho mého. Já osobně jsem z prvních zpráv o výběru barvy příštího roku nadšená, protože odstíny klidné sytě modré a zelené patří mezi mé nejoblíbenější a i koncept odstínu „Bleached Coral“ se mi zamlouvá.

.

Stále však ještě zbývá spousta času na to, aby se k tomuto tématu vyjádřily i další společnosti (Akzo Nobel – Dulux, PPG apod.) a aby se dospělo ke konečnému závěru, se kterým designový svět vstoupí na trh v roce 2020. Nechme se překvapit.

.

.

.

.

Pokud máte vlastní názor na to, která barva by měla následovat po korálově červené, můžete se o něj podělit v komentářích. Kterou barvu pro „kulatý“ rok 2020 byste zvolili vy?

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *