Tisíce českých domácností opakují stejné chyby stále dokola. Přitom vybrat a správně umístit kusový koberec tam, kam patří a jak, není žádná složitá věda. Proč tedy většina lidí intuitivně kusové koberce špatně vybírá a následně je ani neumí správně umístit? Věděli jste, že i položení koberců má svá pravidla, kterými je lepší se řídit než neřídit? Dokázali byste na ně sami přijít? V následujícím článku nastiňuji, jak by to správně (ne)mělo v interiéru vypadat.

.

.

V první řadě je třeba si uvědomit rozdíl mezi celoplošnými a kusovými koberci. Zatímco celoplošný koberec má v interiéru v první řadě funkční a praktické uplatnění, a až ve druhé řadě naplňuje estetickou rovinu, kusové koberce slouží samy o sobě jako významné interiérové doplňky. Jsou oblíbeným interiérovým šperkem, který nejen, že zútulňuje danou místnost, ale také ji sjednocuje a definuje v ní předem určité zóny. Kusové koberce zkrátka do interiérů patří a nejsou v nich pro nic za nic.

.

.

KUSOVÝ KOBEREC JAKO PODLAHOVINA

Přestože jsou kusové koberce záležitostí převážně estetickou, stále si zachovávají také svou funkci PODlahovin, mezi které je řadíme spolu s ostatními krytinami. Proč zdůrazňuji předponu „POD“? Protože právě tohle „pod“ je základním uvědoměním, které v českých domácnostech mnohokrát chybí. Kusové koberce, až na specifické výjimky, se mají pokládat POD konferenční stolek, POD sedací soupravu, POD křeslo, POD jídelní stůl, POD postel apod. Ne „vedle“ nebo „k“, ale POD! Prosím, zapamatujme si to.

.

Dále je třeba vzít na vědomí, že i kusový koberec je podlahovina, se kterou by se po položení ideálně již nemělo hýbat. Při výběru kusového koberce je proto důležité vzít v potaz především možný zásah do otevírání dveří, případně francouzských oken. Pakliže by v lehkém pohybu ovládání těchto prvků koberec překážel, je třeba uvážit, zda jej vůbec do prostoru pořizovat nebo zda by nebylo lepší zvolit jinou velikost koberce. Pakliže dáte přednost druhé variantě, nezapomeňte na další pravidla, která se kusových koberců bezprostředně týkají:

.

.

VYBERTE SPRÁVNOU VELIKOST KOBERCE

Nejčastější chybou, kterou vídám, je, že si lidé do svých domovů pořizují příliš malé koberce, které zdánlivě vypadají velké “tak akorát“. Nicméně pravdou je, že jsou tak akorát – malé. Lidé mi často vysvětlují, že si vlastně vybrali koberec, který jim velikostí pasuje přesně před sedací soupravu, před postel a v ještě horším případě, že našli “dokonalý“ kus, který přesně kopíruje a vyplňuje obrys prostoru na podlaze vzniklý umístěním mohutného nábytku (např. sedací soupravy ve tvaru „U“ .

.

Na tyhle myšlenky ovšem POZOR! Takto položený koberec nikdy interiér nesjednotí, ani tzv. „neprolne“. Není mu totiž věnován dostatečný prostor. Naopak, budete-li uvažovat tímto způsobem, nepořídíte si do obývacího pokoje, do ložnice, do jídelny nebo do jiné obytné místnosti nic víc než předložku, která se hodí tak akorát do koupelny. Opravdu jste si nepřáli pořídit koberec? Ten ale vždy patří POD nábytek.

.

Proto první a nejdůležitější pravidlo zní: NIKDY NEKUPOVAT PŘÍLIŠ MALÝ KOBEREC. Kusový koberec by měl mít vždy dostatečné rozměry, aby se na něj daly umístit ty kusy nábytku,pro něž byl pořízen.

.

.

DŮLEŽITÉ JE SPRÁVNÉ UMÍSTĚNÍ NÁBYTKU NA KOBEREC

Pouze kvůli prvnímu pravidlu ale není třeba, abyste okamžitě začali panikařit, máte-li doma krásné parkety, vinylovou podlahu nebo jinou krytinu, kterou nechcete z většiny prostoru zakrýt kobercem. I já si myslím, že by to byla velká škoda. Ačkoliv jde o jeden z vhodných způsobů, jak v interiéru použít správnou velikost kusového koberce, není bezpodmínečně jediným. Druhé pravidlo kusových koberců totiž zní: NENÍ NEZBYTNĚ NUTNÉ, ABY NA KOBERCI LEŽELA CELÁ PLOCHA NÁBYTKU.

.

Na kusový koberec stačí umístit pouze část zařízení, ke kterému patří. To platí především u sedacích zón v obývacím pokoji. Při prvním vjemu je velice důležité, aby bylo patrno, že například sedačka, křesla a případně konferenční stolek vytvářejí jednu společnou část prostoru a netvoří jen shluk několika solitérů umístěných u sebe až příliš blízko.

.

K tomuto žádoucímu vizuálnímu efektu přispívá velkou měrou právě adekvátně zvolená velikost kusového koberce., který když se položí POD každý zmíněný prvek a pod všechny zároveň, zcelí je do jednoho komplexu.

.

V rámci této zásady platí další nepsaná pravidla, že alespoň přední podnoží sedacího nábytku by mělo být umístěno na koberci a že správná šířka koberce pod nábytkem by měla dosahovat zhruba jeho středové osy.

.

.

KOBEREC MÁ SJEDNOTIT INTERIÉR, NE JEJ STRIKTNĚ ČLENIT

Poslední ze zmiňovaných základních pravidel týkajících se kusových koberců zdůrazňuje důležitost předchozích. KUSOVÝ KOBEREC BY NIKDY NEMĚL KONČIT ZÁROVEŇ S …. Pokud kusovým kobercem zdůrazníte hrany nábytku, pod kterým leží nebo ke kterému patří, nikdy nesjednotíte interiér tak, aby vypadal přirozeně a nestrojeně.

.

„Zarovnáváním“ koberce doslova useknete danou část interiéru od zbytku prostoru. To ve většině případů není žádoucím efektem. Naopak chtěným jevem bývá nenápadné propojení zdánlivě samostatné zóny se zbytkem místnosti. Toho lze jednoduše docílit tím, že kusový koberec necháme trochu přesahovat prostor, ke kterému se pojí.

.

Pro základní potřeby je dobré vědět, že vhodný přesah koberce do prostoru proti nábytku začíná na cca 25 centimetrech z každé strany. (To platí i v případě, kdy je na koberci položena celá plocha zařízení).

.

.

VÝJIMKY POTVRZUJÍ PRAVIDLA…

Zmíněná základní pravidla pro pokládání kusových koberců nemusí platit stoprocentně za každých okolností. Někdy se hranice těchto pravidel trochu posouvají podle typu interiéru, ve kterém se nacházejí. Např. pravidlo pokládky koberce alespoň pod čelní podnoží neplatí u postelí, stejně jako šíře přesahu u jídelního stolu nezačíná na pouhých 25 centimetrech.

.

V hlubším slova smyslu se může zdát pokládání kusových koberců jako docela zapeklitá věda, ale není třeba se jich proto bát. Interiéroví designéři se správnou velikostí koberců dokáží samozřejmě pracovat mnohem lépe a více způsoby, než jak bylo předestřeno. Při dodržení zmíněných základních pravidel, troše vnímavosti a troše vneseného rozumu, byste ale nikdy
neměli s kusovými koberci udělat zásadní chybu ani vy sami.

.

Koneckonců, tu největší a nejčastější jsme si vysvětlili již na začátku článku. Úplně postačí, když si důkladně vštípíte pravidlo o volbě správné velikosti koberce (ne předložky). Vašemu interiéru tím hodně pomůžete.

.

.

.

Pokud si stále nejste jisti výběrem koberce, správnou velikostí nebo máte jiné dotazy či přání týkající se kusových koberců nebo celkově interiérů, můžete využít mého poradenství nebo jiné služby, které nabízím. Ráda Vám budu nápomocna.

.

Pro ukázku a inspiraci přidávám nakonec několik obrázků, kde je názorně nastíněno, jak by to v případě pokládání kusových koberců nemělo nikdy vypadat, a naopak, jak by to vypadat mohlo.

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *