Téměř každému se služby interiérového designéra líbí a téměř každý by si přál, aby i jemu někdo vytvořil z interiéru palác, kde by se cítil královsky. Vše by bylo správné vyladěné a harmonické a vše by mělo své správné místo… Toto přání není nereálné, přesto spousta lidí služby interiérových designérů nechce využít. Proč? Protože jim připadají drahé. Protože… to není ZDARMA. Proč ale služby interiérového designéra nejsou a ani nemohou být zdarma a co všechno vlastně za své peníze od interiérového designéra můžete získat?

DŮVOD Č. 1 – EXISTENCE INTERIÉROVÝCH DESIGNÉRŮ
Prvním důvodem, proč služby interiérových designérů nejsou a ani nemohou být zdarma, je prostá naše existence. Pro nás je interiérový design zaměstnání, práce (byť krásná), stejně jako pro Vás je práce cokoliv jiného, za co pobíráte plat nebo mzdu. Abychom mohli důstojně žít, potřebujeme vydělávat peníze. Abychom měli kde bydlet, co jíst, z čeho platit daně a další odvody státu, nemůžeme své služby nabízet úplně zadarmo.

DŮVOD Č. 2 – NÁKLADY SAMOTNÉ PRÁCE
Dalším důvodem, proč nemohou být služby interiérového designéra úplně zdarma je fakt, že i tato práce něco stojí. Spousta z nás platí za nejrůznější počítačové programy, já konkrétně nesu výdaje i za papíry, markery, pastely a další pomůcky, které ke své práci potřebuji. Také vlastní vzorkovnice vyjdou na nemalé peníze. Aby naše práce za něco stála, musíme navštěvovat veletrhy, vzdělávat se, účastnit se kurzů apod. To všechno jsou výdaje, které přesahují řádově desetitisíce korun.

Interiérový designér je ale natolik komplexní povolání, že výdajů vyžaduje ještě daleko více. A tudíž je potřeba, aby i ta naše výsledná práce vykazovala nějaký zisk.

DŮVOD Č. 3 – ZA KVALITU SE PLATÍ
Naši práci velmi rádi a často dehonestují lidé, kterým připadá zbytečná nebo přeceňovaná. Vždyť k zařízení interiéru stačí podle nich jen trocha dobrého vkusu, tak co na tom je… A tak si tito lidé zařizují své interiéry svépomocí anebo (žel bohu) nabízejí „naše“ služby za sprosté peníze ostatním. Anebo všem ostatním profesionálního interiérového designéra vymlouvají. JENŽE! I v interiérovém designu platí, že co je zdarma, to není dobré. Nestojí to zkrátka nic, tudíž ani za nic.
Nikdo na světě nemůže popřít, že všechno v životě, co má mít nějakou hodnotu, musí mít zákonitě i svou cenu. A interiérovému designérovi neplatíte penězi za NIC, ale za nápad a vizi, za hodnotu Vašeho interiéru, ve kterém se konečně budete cítit naplnění, šťastní a spokojení. A to má mnohdy i mnohem větší cenu než kolik zaplatíte za službu interiérového designéra.

CO INTERIÉROVÝ DESIGNÉR ZA SVOU CENU NABÍZÍ
Profesionální interiérový designér není samozvanec, kterému bylo do vínku dáno jen trochu estetického cítění a představivosti. Interiérový designér se ve svém oboru MUSÍ neustále vzdělávat a MUSÍ vědět a znát spoustu věcí. Musí se orientovat v materiálech, od textilii, po typy dřev a kovů. Musí znát jejich technické vlastnosti a vyhodnocovat a aktualizovat dostupné možnosti, které na současném trhu neustále přibývají. Musí znát základní principy používání barev, stylingování, navrhování dispozičních a ergonomických řešení interiérů.

Interiérový designér by měl mít například tušení i o prezentaci interiérů a nemovitostí jako takových. Měl by znát základní principy fotografování interiéru, chápat jak spolu fungují jednotlivé styly  pod. To vše by Vám schopný interiérový designér měl umět nabídnout a předat ve formě individualizovaného návrhu Vašeho interiéru. Anebo poskytnout Vám co nejvíce ze svých vlastních znalostí a dovedností při poskytování jakékoliv své jiné služby.

Co je však třeba si z pohledu klienta také uvědomit, že interiérový designér za služby, které Vám je schopen poskytnout, také platí, stejně jako vy. Za opravdu kvalitní výsledek interiérový designér ale neplatí jen penězi, ale především svým časem, svými dovednostmi, zkušenostmi, svým vzděláním, svými nápady, svou dovedností s Vámi komunikovat a především schopností pracovat s Vašimi představami, které následně dokáže zhmotnit.

Závěrečná poznámka ke článku:

To, jak a na kolik sami sebe interiéroví designéři naceňují, je věc druhá. Tak jako platí, že co je zdarma, to nemá žádnou hodnotu, nemusí stejnou úměrou platit, že co je nejdražší, to je nejlepší. Interiérového designéra si vždy vybírejte především podle toho, zda souzníte s jeho prací, s jeho způsobem práce a myšlením. Protože jen tak je možné docílit vzájemného propojení a pochopení, aby výsledek naplnil nebo předčil Vaše očekávání a představy. Nebudete-li se svým designérem na stejné vlně, nejdražší a sebelépe vymyšlený a propracovaný interiér nemusí být zárukou toho nejlepšího právě pro Vás.

2 komentáře “Proč nejsou služby interiérového designéra zdarma”

  • Ahoj 🙂 Super shrnutí naší práce, nicméně mi tam chybí důležitý bod a to ten, že se do ceny propisuje i vzdělání. Roky na architektuře a celkově sbírání zkušeností v praxi nejsou zadarmo, jako u těch obyčejnějších škol 🙂 Navrhnout interiér tak, aby z prostoru vytěžil maximum, byl dlouhodobě funkční a zároveň odpovídal požadavkům klientů není jen o barvách a materiálech.

  • Dobrý den paní Ivano. Máte samozřejmě pravdu a děkuji za pochvalu a za komentář. Nicméně ve svém článku právě vzdělání a neustálou potřebu a nutnost aktualizace dovedností, rozšiřování znalostí a aktuálního rozhled, zmiňuji jako podstatné složky, které jsou právě v ceně designéra zohledňovány. Asi jste přehlédla, ale to nevadí 🙂

    Co jsem však opravdu opomněla dodat, to je samozřejmě ČAS. Lidé toužící po skvělém interiéru musí zaplatit náš čas, který nad návrhem strávíme, a že ho opravdu není málo. Spousta lidí si neuvědomuje, že od nás (nebo alespoň ode mě) neobdrží pouze jeden obrázek, jak by to u nich doma mělo vypadat a to je všechno, co jsme pro ně jako interiéroví designéři dokázali během chvilky stvořit. Celý proces trvá mnohem mnohem déle, v řádech týdnů, někdy i měsíců. Je potřeba najít, či navrhnout a nechat vytvořit vhodné a v rámci rozpočtu cenově dostupné prvky na současném trhu, dát jim koncept, nápad, vše sladit, ověřit dostupnost atd. atd. V poslední fázi teprve pak vytvořit vizualizaci, aby všechnu tu dřinu klient viděl v kompletním náhledu. Je toho opravdu spoustu, co interiérový designér musí udělat, než je interiér hotov. A ten, kdo to s interiérovým designem myslí vážně, ho opravdu nemůže provozovat jen ve svém volném čase.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *