Čas od času každý z nás přemýšlí o změně interiéru svého domova, ale i kanceláře či jiného pracovního místa, které si lze přizpůsobit vlastním potřebám. Cíl je jednoduchý a naprosto předvídatelný – Cítit se v daném prostoru zase o něco lépe. Jak ale začít s takovou rekonstrukcí, která v mnohých případech není nikterak časově, finančně a fyzicky zanedbatelná? Co si v první řadě promyslet, na co vzít ohledy než se do rekonstrukce pustíte? Přestaňte hledat výmluvy a topit se v beznaději. V mém dalším článku přináším pár informací a tipů pro začátek Vaší interiérové rekonstrukce snů!

.

Rekonstrukce interiéru se týká každého z nás. Existuje spousta faktorů, které provedení rekonstrukce více či méně usnadňují nebo naopak ztěžují. Při prvním zamyšlení asi téměř každého hned napadnou finance. Ale světe div se, finance jsou sice jedním z nejdůležitějších atributů jakékoliv rekonstrukce, protože veškeré práce, veškeré vybavení interiéru něco stojí. Ale zdaleka nejsou peníze jediným a už vůbec ne tím nejdůležitějším, nad čím byste se měli v první řadě zamyslet.

Existuje mnohem více otázek, na které je dobré znát odpověď již v úplném začátku. Můžete se díky zamyšlení se nad nimi vyvarovat nepříjemnostem, které by vás mohly překvapit v průběhu samotného procesu, z něhož obvykle již nejde jednoduše couvnout. A jaké všechny otázky že je tedy třeba si zodpovědět ještě před tím, než se vrhnete do rekonstrukce Vašeho interiéru?

.

1) CO JSEM OCHOTEN/NA JÁ OSOBNĚ OBĚTOVAT?

Za nejdůležitější ze všech otázek považuji právě tuhle: Co jsem ochotna/ten obětovat já osobně? Bude to můj čas, moje fyzické přičinění, moje finance nebo od každého část? A jak velká ta která část bude?

Zdají se Vám tyto otázky zbytečné? Ale vůbec nejsou. Naopak, v úplném začátku je ze všeho nejdůležitější uvědomit si právě to, že každá rekonstrukce (a vlastně skoro všechno v našem životě) má nějakou cenu, kterou musíme dát, abychom něco dostali nebo dospěli k výsledku, na kterém nám záleží. O této životní pravdě jsem již něco psala ve svém článku Proč nejsou služby interiérového designéra zdarma.

Rekonstrukce interiéru běžně nepatří mezi ty výjimečné případy, kdy bychom výsledek získali jentak, bez vlastního přičinění, bez „oběti“. PROTO si v první řadě odpovězme na otázku, zda jste ochotni strávit svůj čas zařizováním, vyřizováním a hledáním vhodných prvků do Vašeho nového interiéru, zda jste schopni a ochotni se aktivně fyzicky do rekonstrukce zapojit nebo zda potřebujete svůj čas věnovat jiným činnostem a do svého interiéru proto trochu více zainvestujete.

.

2) JAK A JAKÉHO VÝSLEDKU CHCI DOSÁHNOUT?

Druhou nejdůležitější otázkou je: Jak a jakého výsledku chci při rekonstrukci bytu, domu, kanceláře nebo jiného prostoru dosáhnout? Chci vybavit interiér co nejrychleji a co nejlevněji, nebo chci interiér vybavit kvalitně, vkusně, harmonicky, vyladěně nebo designově a zkrátka tak, abych se v něm cítil/a příjemně, spokojeně a šťastně s tím nejlepším možným pocitem?

Spoléhám sám/a na sebe natolik, že požadovaného výsledku dokáži docílit svépomocí, nebo by bylo lepší nechat si v něčem poradit od odborníka?

.

3) NA JAK DLOUHO PLÁNUJI ZAŘIZOVAT DANÝ INTERIÉR?

Mám v plánu zařidit interiér jednou provždy, na deset let, jen na pár let nebo jen na malou chvíli? I odpověď na tuto otázku hraje velkou roli. Je důležitá hlavně pro zodpovězení si následující otázky, která se týká financí, ale nejen kvůli ní. Je dobré uvědomit si předem, jestli v daném interiéru hodláte nějakou dobu pobývat (a potřebujete v něm mít veškeré své zamilované ušáky, taburetky, polštářky, knihovny apod.), nebo jestliže už dopředu víte, že jde jen o přechodné řešení a za rok, za dva se s daným interiérem budete muset rozloučit. Dle tohoto je třeba k interiéru také přistupovat, aby vás případný brzký odchod nečinil příliš smutnými a naopak, abyste se možná o to víc těšili na to mnohem hezčí, co přijde potom!

.

4) KOLIK PENĚZ JSEM SCHOPEN/NA A OCHOTEN/NA INVESTOVAT?

Až ve čtvrté řadě je třeba položit si otázku, kolik peněz chci do rekonstrukce interiéru investovat. Protože cenu a hodnotu toho, čeho chcete novým interiérem vlastně docílit, si uvědomíte teprve až když znáte odpovědi na předešlé otázky. Finance by neměly figurovat na prvním místě, ani na druhém. Nejdříve až na tom čtvrtém, i když jsou určitě velice důležité. Proč?

Protože rekonstrukce interiéru, vybavování nového interiéru, není záležitost, kterou byste za život dělali mockrát, každý týden nebo každý měsíc. Rekonstrukce interiéru by pokud možno měla mít alespoň z nějakého úhlu pohledu poněkud dlouhodobější charakter (ať už to pro někoho znamená rok, pro dalšího pět let nebo pro někoho dvacet let). A vyplatí se do ní investovat právě tolik financí, které dokáží vyvážit hodnotu toho, co rekonstrukcí chcete získat (viz zodpovězení si předchozích třech otázek).

Proto by ta první myšlenka neměla znít, kolik peněz na rekonstrukci interiéru mám-máte teď. Ale kolik peněz na rekonstrukci bytu, domu nebo jiného prostoru chci-chcete a jsem-jste ochotni vynaložit. Není to vůbec o tom, že bych zcela opomíjela důležitost mé nebo Vaší současné finanční situace. Jde jen o to, že žádný interiér (což je výhoda) nemusí být kompletně hotov najednou. Ačkoliv je určitě potřeba několik věcí udělat co nejdříve a pokud možno naráz, tak dovybavovat ho těmi správnými kusy zařizovacího nábytku a doplňků jde i postupně. Krom toho, že si na ten ideální vysněný výsledek budete muset možná ještě něco došetřit nebo si na něj počkat, si jej pak možná budete i o to více vážit a užívat si ho! Zkuste o tom popřemýšlet.

.

5) KOLIK ČASU MÁ REKONSTRUKCE INTERIÉRU ZABRAT?

V dalším kroku je třeba se zamyslet i nad otázkou, kolik času rekonstrukce zabere. Každá místnost v domě, bytě, eventuelně nějaký jiný prostor, má svá specifika. Při rekonstrukci kuchyně nebo koupelny budete po nějaký čas omezeni na základních potřebách, při rekonstrukci ložnice budete muset na nějaký čas vyřešit spaní apod. Proto je dobré už dopředu zhodnotit, předpokládat, kolik času rekonstrukce zabere a připravit se na ono období, kdy se danému stavu budete muset přizpůsobit. A samozřejmě určit si také JAK.

.

6) JAK SE ZMĚNÍ MŮJ/VÁŠ ŽIVOT POTÉ NEBO CO SE ZMĚNÍ?

Další zajímavá otázka, kterou si můžete klást ještě PŘED rekonstrukcí interiéru, zní Jak se změní můj život poté, co dojde k rekonstrukci nebo co všechno se tím změní? Změní se mi dispozice v bytě? Budu muset poté změnit některé své návyky nebo zvyklosti? Budu po rekontrukci v něčem omezenější (například na úkor zvětšení dětského pokoje zmenším ložnici) nebo naopak to bude pro mě výhodnější (například získám ke své ložnici šatnu navíc, takže se mé oblečení již nebude krčit v jedné komodě u okna)?

Pokud dojde subjektivně k horší změně, s uvědoměním si této skutečnosti, se na ní budete moci psychicky dostatečně v předstihu připravit. A naopak, pokud dojde rekonstrukcí ke zlepšení, je to pro Vás zcela určitě další motivační pohon k tomu, abyste se do rekonstrukce pustili a dotáhli ji do konce.

.

7) PROČ NEZAČÍT PRÁVĚ TEĎ?

A nakonec ještě jedna z těch úplně nejdůležitějších otázek, které je třeba si položit před začátkem rekonstrukce Vašeho interiéru nebo byť i jen přemýšlení o novém. PROČ NEZAČÍT PRÁVĚ TEĎ?! Proč hledat další výmluvy, když postup a plán toho, jak udělat první kroky jsem Vám nyní ve svém článku poskytla? Sami vidíte, že nejsou náročné. Jsou jen o přemýšlení. Když budete mít vše dobře promyšlené, není se moc čeho obávat ani při realizaci. A přece jak říká můj oblíbený kouč na vztahy a život obecně Petr Casanova: „Myšlenky vedou k činům a činy vedou k výsledkům“. Tak se do toho nebojte pustit. A když mě budete kontaktovat, ráda Vám pomohu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *