Nábytek na míru má dlouholetou a proměnnou historii. V té nejhlubší minulosti lidé neznali sériovou výrobu nábytku, a tak vlastně každý prvek v domácnostech byl rukodělným dílem některého z tehdejších truhlářů. Každá truhla, lavice, stůl byli vlastně nábytkem na míru. To se však změnilo s počátkem průmyslové a sériové výroby, která trvá prakticky až dodnes. Sice již máme mnohem větší výběr a možnosti, než jaké jsme se sériovou výrobou měli před několika lety, ale zdá se, že ani s postupem času nás tento způsob výroby zcela neuspokojuje. Proč se začínáme vracet k truhlářské práci a necháváme si zpracovávat nábytek na míru? Co je na něm tak přitažlivého? To vše se dozvíte níže v mém článku.

.

.

.

Sériová výroba, která v minulých letech zažívala boom a těšila se velké oblíbenosti, dnes klesá na přitažlivosti. Velká a poměrně rychle dostupná nabídka s co možná nejnižší výrobní cenou dříve člověka hodně lákala a nutno říci, že především nízké ceny lákají dodnes. Přesto ti z nás, kterým záleží na tom, v jakém prostoru se pohybujeme a kde žijeme, se začínáme znovu vracet k výrobě nábytku “na míru”. Opět přichází čas, kdy začínáme více inklinovat ke starému dobrému řemeslu – k truhlařině, k čalounictví, ke kovářům a dalším lidem, kteří dokáží svýma vlastníma rukama stvořit nádherný a originální solitér. Proč?

.

.

.

Trend ruční práce

.

Jedním z důvodů je skutečnost, že dnes se obecně na trhu zvyšuje poptávka po rukodělných výrobcích. Mít ve svém vlastnictví jakoukoliv ruční tvorbu je dnes “IN”. Říká se, že ruční výroba, za kterou stojí konkrétní člověk (jeho pot a čas), s nímž se navíc můžeme reálně setkat, dodává koncovým výrobkům duši, nový rozměr a ten správný punc jakkosti a mnohem vyšší hodnoty než jakou má sériově vyráběné zboží. “Zboží s příběhem” má své kouzlo a toto kouzlo nás všechny tak nějak přirozeně vábí.

.

Navíc lidé dnes už nehledí jen na nízkou cenu, ale mají ve stále se rozšiřující nabídce potřebu si vybírat. A jak se říká, s jídlem roste chuť. Čím více jim ukážete možností, tím více možností chtějí. (Samozřejmě stále za nízkou cenu, což není v reálu dost dobře uskutečnitelné – viz níže). Čím více si ale lidé vymýšlejí a zvyšují své nároky, tím hůře se uspokojuje poptávka v sériové výrobě. A proto se lidé začínají obracet zpátky na řemeslníky, kteří si s jejich “nestandardními” požadavky dokáží poradit.

.

.

.

Originalita

.

.

Navazujícím velmi žádaným atributem v současné globální poptávce je originalita. A té se se sériovou výrobou docílit zkrátka nedá. Aby výrobci co nejvíce snížili náklady, je potřeba vyrobit stejný kus nábytku nebo dekorace v co největším množství, což je pravým opakem jedinečnosti a výjimečnosti.

.

Před pár lety byla cena tím nejdůležitějším, co lidé u nás při zařizování interiérů řešili. Doba se však mění. Lidé v dnešní době mají potřebu se odlišit. Nechtějí být jen jedni z mnoha a nechtějí mít ani věci, které mají “všichni”. Tento způsob myšlení je dán zejména tím, že si každý z nás mnohem více (když se na ni zaměří) uvědomuje svou individualitu, své konkrétní potřeby. A protože každý z nás je jiný, odpovídají tomu i naše rozličné požadavky. Ať už se to týká stravování, vzhledu, profese, vzdělání nebo bytového zařízení a doplňků, současný model odráží právě tuto skutečnost. Každý z nás je individuum, jedinečná osobnost. Je nám to všudemožně vtloukáno do hlavy a tento názor se následně odráží v našem mentálním nastavení a v našich potřebách.

.

Řešení na míru umožňuje uspokojit naši touhu po originálních, přímo pro nás stvořených, kusech nábytku. Stačí vědět, co chceme, jak by to mělo vypadat, jak by to mělo být velké a téměř všechno lze realizovat. Až takové možnosti dnes máme!

.

.

.

Uspokojení prostorových požadavků

.

.

Ačkoliv možnosti v různých oblastech života se nám s postupem doby rozšiřují, zdá se, že u prostoru je tomu naopak. Pravděpodobně je to dáno rozšiřující se populací, nebo možná neochotou pečovat a “živit” velké bytové plochy. Tak či tak, stále více lidí se uchyluje do prostorově menších interiérů, což s sebou možná nese snížení nákladů a snížení nutnosti péče o domácnost, nicméně přidělává to i řadu problémů. Například se lidé velmi často potýkají s nedostatkem úložných prostorů nebo řeší obecně problém s nedostatkem místa na veškeré vybavení, které jim v interiéru nesmí chybět. V druhé řadě pak samozřejmě stojí nejrůznější atypické části prostorů, kam je mnohdy téměř nemožné včlenit jakýkoliv typizovaný nábytek nebo doplněk, který se na trhu objevuje.

.

Ve všech takových případech nám může nábytek na míru významně usnadnit řešení. Díky specifické výrobě nábytku můžeme docílit jak uspokojení našich potřeb na velké množství úložných prostorů a uspokojení našich požadavků na vybavenost interiéru, tak můžeme i libovolně volit rozměry jednotlivých kusů vybavení a zmenšovat či zvětšovat je dle naší individuální potřeby a využitelnosti.

.

.

.

Estetická variabilita a možnost ladění do jednoho konceptu

.

.

Další nezpochybnitelnou výhodou nábytku na míru, kterou oceňujeme nejenom my designéři, je možnost volby dekorů a zpracování konkrétních kusů bytového vybavení. Sektorová výroba je zpravidla v této otázce velmi omezená. Buď existuje od daného výrobku pouze jedna jediná varianta, anebo těch možností výběru dekoru, struktury nebo zpracování nebývá mnoho. Možnosti řešení na míru jsou prakticky neomezené. Jediné, co nás může limitovat je dostupnost surovin, pracovní síly a technologie, která dokáže výrobek zpracovat tak, jak si přejeme. V současné době se však těchto komodit objevuje takové množství, že lze říci, že limity nemáme prakticky žádné, anebo jsou naprosto minimální.

.

Estetická designová stránka produktů je důležitá zejména z hlediska konceptuálního ladění interiéru. Ještě stále se mezi námi bohužel vyskytují lidé, kterým interiérový design neříká vůbec nic. Ale zbytek populace si začíná více či méně uvědomovat, jak je prostředí, ve kterém se pohybujeme a ve kterém žijeme, pro naši spokojenost důležitou a nezanedbatelnou součástí. Koncepčně sladěný interiér dodává našemu životu notnou dávku harmonie, vyvolává v nás pocity štěstí a žije se nám v něm zkrátka lépe než ve čtyřech stěnách plných bezduše rozmístěného sektorového nábytku, kde dekory a styly jednotlivých kusů nábytku spolu mnohdy vůbec nijak nerezonují.

.

.

.

Vyšší cena

.

.

Je však potřeba si za vše výše zmíněné výhody připlatit. Nábytek na míru není levnou záležitostí a jeho cena neustále stoupá. Proč? Důvody jsou dva. Tím prvním jsou výrobní náklady. Nábytek na míru už jen ze své podstaty vyjde vždy dráž než zařízení, které je vyrobeno v nákladu tisíců kusů. Také je potřeba k danému konkrétnímu produktu vytvořit individuální návrh, někdy i kvůli jednomu jedinému kusu vyrobit nebo vylít formu. Zpravidla se u výroby nábytku na míru nejedná ani moc o strojovou výrobu, takže oproti sériové výrobě je potřeba zaplatit více lidské práce atd.

.

Tím druhým důvodem je pak samotná poptávka. Se vzrůstající poptávkou roste i cena. Je to přirozená ekonomická sinusoida, která v určité své etapě předpokládá nárůst cen, dokud jsou lidé ochotni si za originalitu, estetiku, nestandardní požadavky připlatit. A lidé v dnešní době jsou ochotni si připlatit, protože pro ně výroba nábytku na míru má hodnotu nebo jim připadá smysluplnější utratit své peníze za něco, co bude přesně vyhovovat jejich požadavkům a pasovat do daného prostoru, než se spokojit s něčím, co bylo jen co možná nejuspokojivějším výběrem z existující široké nabídky.

.

.

.

.

.

.

Ať už ale dáváte přednost sériovému nábytku, anebo raději investujete do nábytku na míru, neděláte chybu ani v jednom případě. Dle mého názoru ze všeho nejvhodnější je oba typy výroby kombinovat!

.

Každý způsob má totiž své výhody i nevýhody. Sériový nábytek zpravidla slibuje rychlou dostupnost, nízké náklady a i široký výběr, přesto mu chybí originalita a někdy nesplňuje přesně to, co od daného kusu nábytku vyžadujeme. Naproti tomu nábytek na míru má spoustu výhod, které jsem v tomto článku zmínila, ale když se to s ním přežene, může nakonec zapůsobit ještě hůře než kombinování standardně dostupných kusů. Vždy je potřeba vybírat nábytek, ať je jakýkoliv, s rozmyslem a vždy za uvažování interiéru jako komplexního celku.

.

.

.

.

O tom, jak a kde si nechat vyrobit nábytek na míru se dozvíte v navazujícím článku, který bude zveřejněn příští týden. Pokud máte dotazy ohledně nábytku na míru, pište komentáře, e-maily, zprávy…

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *