V minulém článku jsem zmiňovala výhody a nevýhody nábytku na míru. Mluvila jsem hodně o tom, jak dokáže zakázkový nábytek vyřešit úskalí a potřeby i těch nejtitěrnějších prostorů. Ještě ale nebylo zmíněno, kde sehnat někoho, kdo by Vám nábytek na míru byl schopen a ochoten vyrobit a kde pro takový nábytek sehnat návrh. 2. díl minisérie o nábytku na míru odpovědi na tyto otázky nabízí.

.

.

.

V 1.díle minisérie článků o nábytku na míru jsem zmínila spoustu výhod řešení, které nenajdete v žádném hobbymarketu, ani v obchoďácích s nábytkem, kde se zpravidla prodávají sériově vyráběné kusy interiérového vybavení, jejichž jakákoliv variabilita je buď zcela nemožná, anebo velice omezená.

.

A dokonce ani obchody a firmy zabývající se vysloveně designovou originální výrobou, nedokáží nabídnout tolik výhod, jako nábytek přímo vyrobený Vaší osobě a Vašim potřebám na míru. I když zde již nenarážíme na objem naprosto stejných vyrobených kusů v obrovském množství, tak i tak se bude vždy jednat minimálně o několik desítek, možná stovek stejných předmětů, protože jinak by se jejich výroba nevyplatila.

.

Nicméně, naštěstí existují lidé, kteří

a) dokáží vymyslet a navrhnout nábytek přesně na míru

b) jej dokáží následně vyrobit

.

O koho jde?:

.

.

.

Kdo nábytek na míru vymyslí?

.

Možností, které odpovídají na výše položenou otázku, je hned několik. V první řadě můžete být tvůrcem nápadu Vašeho nábytku na míru >> vy sami << . Jste těmi lidmi, kteří sebe a své potřeby znají (nebo by alespoň měli znát) ze všech nejlépe. Máte možná vlastní představu o tom, jak by daná věc měla vypadat, co by měla obsahovat, jak by měla být členěná, jakou by měla mít barvu atd. atd. – Proč to nezkusit? Stačí Vám tužka a papír a trochu umu kresby. Nevadí, že neznáte přesné rozměry materiálů. Jediné, co může pracovat proti Vám je Vaše fantazie. Jak se říká “papír snese všechno”, a tak se Vám může stát, že daný solitér nakonec nepůjde vyrobit. Ať už z technických důvodů, anebo z důvodu vlastností vybraného materiálu.

.

Druhou možností, jak si poradit s nápadem a vymyslením nábytku na míru, je oslovení někoho povolanějšího. Třeba >> interiérového designéra. << Někteří z nás v rámci svých služeb nabízíme většinou jako doplňkovou činnost i návrhy konkrétních zařizovacích předmětů. Přišla jsem na to, že existují dva druhy lidí, kteří zpravidla o tuto službu stojí. Těmi prvními jsou tací, kteří nemají čas nebo je vymýšlení konstrukcí a vzhledu zařizovacích předmětů nebaví. Takoví lidé pak raději osloví někoho, kdo jim vyhotoví návrh, se kterým buď budou souhlasit, anebo si nechají zpracovat jiný. Druhý typ lidí jsou ti, kteří odpovídají první charakteristice (viz první odstavec). Kteří si ale buď nevědí rady v otázce kreslení, nebo si nejsou svou volbou zcela jisti a potřebují se s někým o věci odborně poradit, anebo chtějí mít jistotu, že veškeré požadavky a přání, které od daného kusu nábytku očekávají a vyžadují, budou odborně zpracovány tak, aby je po všech stránkách bylo možno za rozumnou cenu vyhotovit. Krom toho, interiérový designér je schopen vytvořit schéma poměrně podrobné, včetně zohlednění např. tloušťky a vlastností materiálů, barevného sladění apod.

.

Třetí z hlavních možností, jak se vypořád s nábytkem na míru, je jít rovnou za >> zhotovitelem<<. I ten, stejně jako interiérový designér, by měl být schopen Vám na základě uvedení Vašich požadavků, potřeb a přání, vymyslet a předložit návrh solitéru, který by byl navíc schopen i vyrobit. Někdy se zdá, že je to člověk z výše zmíněných možností ten nejpovolanější. Je třeba si na to však dát pozor. Vtip spočívá v tom, že je třeba vyhledat “toho správného” člověka. Jsou totiž zhotovitelé, kteří nemají proklientský přístup. Svou práci za roky praxe dělají monotónně a vidina zisku je zajímá více než potřeby klienta nebo zákazníka. Od takových doporučuji dát ruce pryč a zvolit jednu z výše uvedených alternativ. Nicméně, pokud narazíte na člověka, který má o danou věc zájem, který si vyslechne Váš názor, Vaše potřeby a poté Vám předloží návrh nábytku, které se Vám opravdu líbí a který naplňuje přesně to, co si přejete a co od daného kusu nábytku očekáváte, jděte do toho!

.

.

.

Kdo mi může nábytek na míru vyrobit?

.

Pro někoho se tato otázka zdá být možná zbytečnou, ale věřte mi, že není. Sama jsem dříve žila ve vědomí, že nábytek na míru mi je schopný vyrobit pouze >> truhlář <<. Ano, truhlář je jedním z těch, kdo Vám dokáží pomoci především s nábytkem z masivu a z lamina. Od lavičky, přes vestavěnou skříň až například po celou kuchyňskou linku nebo koupelnový nábytek, to vše je schopen vyrobit a vytvořit. Nevýhodou možná může být vyšší cena oproti druhé možnosti.

.

Tou druhou možností je například >> kuchyňské nebo jiné interiérové studio <<. Co se týče kuchyňského studia, tam mám osobní zkušenost. I když si nejdete přímo pro kuchyň, zeptat se na výrobu jiného celku nebo prvku v interiéru se přijít můžete. Kuchyňská linka se totiž zpravidla skládá z typizovaných skříněk, z nichž některé lze poskládat například do skříňky pod televizi, dokážeme z nich vyrobit komodu, vestavěnou skříň do dětského pokoje nebo ložnice… a spoustu dalšího. Z pracovních desek dokážeme vyrobit například stoly. Nevýhodou oproti truhláři je možná o něco nižší (byť stále vysoká) variabilita materiálů a typů jednotlivých prvků, ale naopak jako plus by měla fungovat výhodnější cena, která pramení z velkovýroby skříněk právě pro původně zamýšlené kuchyňké linky. Originalita zde spočívá v tom, jak se z nějakých konkrétních “dílků” dá vytvořit originální nový celek. A mám za to, že hodně podobně fungují i interiérová studia (firmy zabývající se například přímo výrobou pouze vestavných skříní) apod.

.

Třetí možností, kde si nechat vyrobit nábytek na míru, jsou >> různé další řemeslné obory. << Začleňuji je všechny do jednoho většího celku, protože kdybych všechny švadleny, čalouníky, kováře, umělecké řezbáře, dráteníky a já nevím koho ještě, měla všechny vypisovat, určitě bych na některé zapomněla a tento článek by byl nekonečný. Proto zkrátka upozorňuji na všechna ostatní řemesla mimo truhlářů, která Vás jen napadnou. Nábytek na míru totiž nemusí být jen ze dřeva nebo jeho imitací. Nábytek na míru můžete požadovat například z kovu, ze skla, z některých textilií (i interiérové doplňky se v širším ohledu dají počítat a považovat za ušité zákazníkovi “na míru”) a s tím Vám truhlář a ani interiérové studio moc dobře nepomohou. V takovém případě je třeba obrátit se přímo na řemeslníka, který se danému oboru věnuje. Ten by Vám měl být schopen zkalkulovat a vyrobit to, co je v jeho možnostech v materiálech, které jsou Vá blízké, aniž byste se museli spoléhat pouze na nabídku truhlářů nebo kuchyňských, koupelnových a jiných studií.

.

.

.

.

.

TIP NA ZÁVĚR: Dnes více než kdy dříve platí, že všechno je o konkrétních lidech. Když narazíte na dobrého a schopného člověka, budete v každém ohledu spokojeni. Když narazíte na někoho, koho jeho práce nebaví, nebo kdo bohužel není tak šikovný nebo pečlivý, nemusí to vždy dopadnout podle představ. Pokud ať zvolíte jakoukoliv variantu při uvažování a následné realizaci nábytku na míru, dbejte v první řadě hlavně na to, s kým hodláte spolupracovat!

.

.

.

.

A co více říci k výše vytvořenému přehledu? Že jsem se snažila o maximální stručnost ve výčtu možností, takže je pravděpodobné, že Vás napadnou ještě nějaké další. Pokud ano, podělte se se mnou a se všemi ostatními čtenáři v komentářích pod článkem, budeme rádi.

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *