Ačkoliv povědomí o interiérovém designu se ve společnosti neustále prohlubuje, stále ještě mnoho lidí tápe, co si pod designem interiérů mají konkrétně představit. Je pravda, že odpověď nemusí být vždy naprosto jednoznačná, protože každý interiérový designér pracuje trochu jinak. Přesto existuje určitý základ, který se nemění. A protože i já jsem se již ve své praxi setkala se spoustou otázek, o čem interiérový design je, jaký to má smysl, co to pro Vás znamená, když si na pomoc zavoláte interiérového designéra, rozhodla jsem se sepsat dnešní článek, ve kterém se budu snažit na některé takové otázky odpovědět.

.

.

.

O čem je interiérový design

.

Interiérový design se v nejobecnějším pojetí týká vnitřního řešení vašeho domu, bytu ale i jakéhokoliv jiného prostoru (například kanceláře, pracoviště atd.), který se nachází uvnitř budovy. Neřeší se, výjma například balkonů a teras, žádné venkovní prostory.

.

Interiérový design ale není jen o tom, co vnímáme očima, jak si mnozí představují pod pojmem “design”, ale je i o samotných potřebách a funkcích, ke kterým má daný prostor sloužit. Když se řekne design interiérů nebo bytový design, je třeba si uvědomit, že v tomto pojmu není velký důraz kladen pouze na vizuální estetickou stránku místností, tedy na to, jak na první pohled interiér vypadá, ale především jde o komplexní záležitost a návrhářství, kde se mimo jiné řeší také dispoziční řešení daného prostoru, ergonomie, praktické umístění a výběr zařizovacích předmětů. Interiérový design je především o celkovém konceptu, který by v ideálním případě měl být propojen se samotnou architekturou budovy a zároveň by měl odrážet životní styl jeho uživatelů a představovat pro ně ten nejvhodnější, nejpohodlnější a nejpříjemnější prostor k žití. Jak po estetické, tak ale i po praktické stránce.

.

.

.

Interiérový design vs. architektura

.

Interiérový design NENÍ architektura a interiéroví designéři nejsou architekti. V těchto dvou pojmech mnozí nevidí rozdíl, ale ten je poměrně markantní. Zatímco interiéroví designéři svůj zájem obracejí na vnitřní prostor jako takový, na jeho funkčnost, uživatelnost, vybavenost a estetickou stránku, architekti se věnují bytu nebo domu jako holé stavbě. Architekty zajímá statika budovy, naplnění norem z hlediska výstavby, ale i osvětlení prostoru (protože i vnik denního světla do prostoru je právně regulován), základní dispoziční rozmístění jednotlivých místností a konstrukční řešení budov. Možná ještě orientace jednotlivých prostorů na světové strany, ale tím povětšinou architekti končí. To, co se reálně děje v prostoru, který architekti a projektanti navrhnou, je většinou už otázka interiérového designu, jehož cílem je vytvořit obyvatelný, útulný a funkčně zařízený a vybavený interiér.

Pletení si architektů s interiérovými designéry je však z laického pohledu docela pochopitelné. Je to dáno zejména tím, že interiérový design je poměrně mladým samostatným oborem a kdysi býval součástí práce architektů, a také je to dáno tím, že spousta současných architektů se podvolují svým klientům a tvrdí, že zároveň s architekturou dělají i bytový design. A abych nebyla nespravedlivá, někteří se interiérovému designu opravdu s radostí věnují. Jenže jak to tak bývá, když dva dělají totéž, není to totéž.

.

To, co nás (čistě interiérové designéry) odlišuje od architektů, je právě to přímé zamíření pouze a jen na naši práci. Zatímco architekty živí primárně ona “stavba”, nás živí samotné “interiéry”. Co tím chci říci? Že v 90% případů to dopadá tak, že architekti věnující se bytovému designu nevydají ze sebe při navrhování interiéru tolik zájmu, péče, nápadů a nadšení jako interiéroví designéři, protože se nejedná o hlavní náplň jejich činnosti. A tudíž i jejich sebevzdělávání v interiérovém designérství, jejich inovativnost a nápady na vnitřní řešení bytů, domů a jiných prostor, nedosahují takové rozmanitosti, barevnosti a variabilitě, kterou si můžeme dovolit my, jakožto profesionální interiéroví designéři.

.

.

.

Co čekat od interiérového designéra?

.

Další poměrně častá a zajímavá otázka. Co čekat od odborníka, když na vyřešení vybavení bytu přeci není nic složitého? Stačí přece zajet do hobbymarketu a do obchodu s nábytkem a bydlím, aniž bych musel někomu platit za službu, která má beztak jediný totožný cíl -> připravit prostor k bydlení.

.

Svým způsobem je to pravda, ALE… opět platí výše zmíněné: “Když dva dělají totéž, není to totéž.” Rozhodně není nutné zpochybňovat skutečnost, že zajet do obchodu, koupit a umístit do svého prostoru nábytek zvládne každý. Otázkou však je, jestli pak dotyčný uživatel – a nezáleží na tom jestli hned nebo až po nějaké době – nezjistí, že to, co si vybral a koupil vlastně není úplně to, co si představoval, co si přál, co by se mu líbilo anebo co by potřeboval. Až když je pozdě lidé velmi často zjišťují, že utratili spoustu peněz (protože zařizování interiéru nikdy není úplně levnou záležitostí) za něco, co jim naprosto nevyhovuje a s čím nejsou spokojení. A navíc přišli také o spoustu času. (Vybavování interiéru totiž vážně není žádná legrace, což Vám potvrdí každý, kdo se s tím již někdy potýkal.)

.

Interiérový designér může pomoci eliminovat výše zmíněné stavy. Sice jeho služba také něco stojí, ale v konečném důsledku, když se Vám/nám společně podaří vyřešit interiér tak, aby absolutně a po všech stránkách odpovídal Vašemu vkusu, potřebám, zájmům a přáním, můžete zjistit, že jste jen získali. Stručně řečeno, s někým, kdo tomu opravdu rozumí a dokáže Vám pomoci a vést Vás celou tou problematikou, nemůžete nikdy prodělat. A to ani čas ani finance.

.

.

.

.

.

Interiérový designér nejen, že se orientuje nabídkou pravděpodobně mnohem lépe než vy, má velkou zásobu nápadů, zná možnosti, které by Vás samotné třeba ani nenapadly… ale měl by mít zároveň i přehled o nejrůznějších materiálech, dokáže skloubit požadavky na finančně optimální, estetické, funkční, ale i na dlouhotrvající řešení prostoru. To vše, kdybyste chtěli zjišťovat sami kvůli jedné místnosti, jednomu bytu, jednomu domu… by Vám zabralo velkou spoustu času. Mimojiné získané znalosti už podruhé možná ani nevyužijete. Navíc, po pár hodinách a dnech můžete být z celého procesu hledání a řešení jak, co, kde udělat, tak vyčerpaní a otrávení, že výsledek nemusí odpovídat tomu, co jste si vysnili. A to by byla škoda.

.

S nadšením a čistou hlavou se vždy pracuje lépe. Není proto lepší nechat si pomoci se zaručeným výsledkem od interiérového designéra, který svou práci dělá s láskou, a svůj čas věnovat něčemu, co má pro Vás větší smysl? Ne všichni si přece přejeme být odborníky na zařizování interiérů. (Já ano, ale vy možná ne ;)) Tak zkuste popřemýšlet, jestli se Vám nevyplatí oslovit třeba mě, nebo i některého z mých kolegů. Interiérový design není o tom, že bychom Vám vytvořili interiér podle nás a který by se Vám nelíbil nebo Vám nevyhovoval. Naopak, celé je to o Vás. Ať už s naší pomocí nebo i bez ní.

.

.

.

.

Více například v jednom z mých dalších článků Pět mýtů o práci interiérového designéra.

.

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *