Tisíce českých domácností opakují stejné chyby při zařizování interiéru stále dokola. To se bohužel týká také pokládání kusových koberců. Přitom vybrat a správně umístit kusový koberec tam, kam patří a jak tam patří, není žádná složitá věda a zvládne to opravdu každý. Stačí se řídit několika základními pravidly, které Vám ráda představím ve svém následujícím článku.

.

V první řadě je třeba si uvědomit rozdíl mezi celoplošnými a kusovými koberci. Zatímco celoplošný koberec má v interiéru primárně funkční a praktické uplatnění, a až ve druhé řadě naplňuje estetickou rovinu, kusové koberce slouží samy o sobě jako významné interiérové doplňky, které zútulňují prostor a dodávají mu šmrnc. Jsou oblíbeným interiérovým šperkem, který nejen, že zútulňuje, ale také celou místnost sjednocuje a zároveň v ní definuje určité zóny. Kusové koberce zkrátka do interiérů patří a nejsou v nich pro nic za nic.

.

1) Kusový koberec jako druh podlahoviny

Přestože jsou kusové koberce záležitostí převážně estetickou, stále si zachovávají také svou funkci PODlahovin, mezi které je řadíme spolu s ostatními krytinami. Proč zdůrazňuji předponu „POD“? Protože právě tohle „pod“ je základním uvědoměním, které v českých domácnostech mnohokrát chybí. Kusové koberce, až na specifické výjimky, se mají pokládat POD konferenční stolek, POD sedací soupravu, POD křeslo, POD jídelní stůl, POD postel apod. Ne „vedle“ nebo „k“, ale POD! Prosím, zapamatujme si to.

Dále je třeba vzít na vědomí, že i kusový koberec je podlahovina, se kterou by se po položení ideálně již nemělo hýbat. (Mnozí dokonce využívají i různých přílepových technik, aby zamezili posunům kusových koberců po podkladové podlahovině!) Je proto důležité při výběru kusového koberce vzít v potaz i možný zásah do otevírání dveří, případně francouzských oken. Pakliže by v lehkém pohybu ovládání těchto prvků koberec překážel, je třeba uvážit, zda jej vůbec do prostoru pořizovat nebo zda by nebylo lepší zvolit jinou velikost koberce.

Pakliže dáte přednost druhé variantě, nezapomeňte na další pravidla, která se kusových koberců bezprostředně týkají:

.

2) Vyberte správnou velikost koberce

Nejčastější chybou, kterou vídám, je, že si lidé do svých domovů pořizují příliš malé koberce, které zdánlivě vypadají velké “tak akorát“. Nicméně pravdou je, že jsou tak akorát – MALÉ. Často mi klienti vysvětlují, že si vlastně vybrali koberec, který jim velikostí pasuje přesně před sedací soupravu, před postel a v ještě horším případě, že našli “dokonalý“ kus, který přesně kopíruje a vyplňuje obrys prostoru na podlaze vzniklý umístěním mohutného nábytku (např. sedací soupravy ve tvaru „U“). Nic horšího v podstatě nemůžete udělat.

Takto položený koberec nikdy interiér nesjednotí, ani tzv. „neprolne“. Není mu totiž věnován dostatečný prostor pro to, aby splnil svůj účel. Naopak, budete-li uvažovat tímto způsobem, nepořídíte si do obývacího pokoje, do ložnice, do jídelny nebo do jiné obytné místnosti nic víc než předložku či rohožku, která se hodí snad jen do koupelny nebo před dveře. Pak se tedy svých klientům ptám: „Opravdu jste nezamýšleli namísto této rohožky položit koberec?“

Ten ale přeci vždy patří POD nábytek! Proto první a nejdůležitější pravidlo zní: NIKDY NEKUPOVAT PŘÍLIŠ MALÝ KOBEREC. Kusový koberec by měl mít vždy dostatečné rozměry pro to, aby se na něj daly umístit ty kusy nábytku, pro něž byl pořízen a aby vyhovoval prostorám toho interiéru a té zóny, do které patří.

.

3) Důležité je správné umístění nábytku na koberec

Pouze kvůli prvnímu pravidlu ale není třeba, abyste okamžitě začali panikařit, máte-li doma krásné parkety, vinylovou podlahu nebo jinou krytinu, kterou nechcete z většiny prostoru zakrýt odpovídajícím kobercem. I já si myslím, že by to byla velká škoda. Ačkoliv jde o jeden z vhodných způsobů, jak v interiéru použít správnou velikost kusového koberce, není bezpodmínečně jediným.

Druhé pravidlo kusových koberců totiž zní: NENÍ NEZBYTNĚ NUTNÉ, ABY NA KOBERCI LEŽELA CELÁ PLOCHA NÁBYTKU. Na kusový koberec stačí umístit pouze část zařízení, ke kterému patří. To platí především u sedacích zón v obývacím pokoji. Při prvním vjemu je velice důležité, aby bylo patrno, že například sedačka, křesla a případně konferenční stolek vytvářejí jednu společnou část prostoru a netvoří jen shluk několika solitérů umístěných u sebe až příliš blízko. K tomuto žádoucímu vizuálnímu efektu přispívá velkou měrou právě adekvátně zvolená velikost kusového koberce, který když se položí POD každý zmíněný prvek a pod všechny zároveň, zcelí je do jednoho komplexu.

V rámci této zásady platí další nepsaná pravidlo, že alespoň přední podnože sedacího nábytku by měly být umístěny na koberci a že správná šířka koberce pod nábytkem by měla dosahovat zpravidla zhruba jeho středové osy.

Tento náhled zobrazuje dvě správné a dvě špatné varianty položení kusového koberce v prostorách obývacích pokojů, i všude tam, kde umisťujete převážně sedací nábytek.

.

Stejně tak lze znázornit i prostor pod jídelním stolem, a to rovnou pro obdélníkovou či čtvercovou variantu, i pro variantu s kulatým stolem. Ačkoliv se koberec pod jídelní stůl z praktických důvodů často nepokládá, může nakonec využití této kombinace působit v interiéru impozantně.

.

A pokud si myslíte, že alespoň koberec v ložnici nemá pravidla, pak se mýlíte. I v případě oblíbeného umístění kusového koberce pod postel je třeba dodržovat základní pravidla pro pokládání kusových koberců a nečinit z koberce předpostelovou rohožku! 

A konečně, poslední obrázek zobrazuje variantu, kdy je na koberec umístěn interiérový solitér. Všimněte si, že v tomto případě je konferenční stolek nastředěný přesně doprostřed. I tato varianta, spíše však estetická, může vypadat ve Vašem prostoru fantasticky. 

.

4) Koberec má sjednotit interiér, ne jej striktně členit

Poslední ze zmiňovaných základních pravidel týkajících se kusových koberců zdůrazňuje důležitost předchozích. KUSOVÝ KOBEREC BY NIKDY NEMĚL KONČIT ZÁROVEŇ S ….

Pokud kusovým kobercem zdůrazníte hrany nábytku, pod kterým leží nebo ke kterému patří, nikdy nesjednotíte interiér tak, aby vypadal přirozeně a nestrojeně. „Zarovnáváním“ koberce doslova useknete danou část interiéru od zbytku prostoru. To ve většině případů není žádoucím efektem. Naopak chtěným jevem bývá nenápadné propojení zdánlivě samostatné zóny se zbytkem místnosti.

Toho lze jednoduše docílit tím, že kusový koberec necháte trochu přesahovat prostor, ke kterému se pojí. Pro základní potřeby je dobré vědět, že vhodný přesah koberce do prostoru proti nábytku začíná na cca 25 centimetrech z každé strany. (To platí i v případě, kdy je na koberci položena celá plocha nábytkového zařízení).

.

Výjimky však potvrzují pravidla…

Zmíněná základní pravidla pro pokládání kusových koberců nemusí však platit stoprocentně za každých okolností. Někdy se hranice těchto pravidel trochu posouvají podle typu interiéru, ve kterém se nacházejí. Např. pravidlo pokládky koberce alespoň pod čelní podnoží neplatí u postelí, stejně jako šíře přesahu u jídelního stolu nezačíná na pouhých 25 centimetrech.

V hlubším slova smyslu se možná může zdát pokládání kusových koberců jako docela zapeklitá věda, ale není třeba se jich proto obávat. Interiéroví designéři se správnou velikostí koberců dokáží samozřejmě i dále pracovat mnohem lépe a více způsoby, než jak bylo předestřeno.  Při dodržení zmíněných základních pravidel, troše vnímavosti a troše vneseného rozumu, byste ale nikdy neměli s kusovými koberci udělat zásadní chybu ani vy sami.

Koneckonců, tu největší a nejčastější jsme si vysvětlili již na začátku článku. Pro začátek úplně postačí, když si důkladně vštípíte pravidlo o volbě správné velikosti koberce (ne předložky!). Vašemu interiéru tím hodně pomůžete.

.

 

A pokud si stále nejste jisti výběrem koberce, správnou velikostí nebo máte jiné dotazy či přání týkající se kusových koberců nebo celkově interiérů, můžete využít mého poradenství nebo jiné služby, které nabízím. Budu Vám ráda nápomocna.